رکورد بی سابقه هزینه وام مسکن در ابتدای آذر +نمودار

چکیده

اقتصادنیوز: هزینه وام مسکن در روزهای ابتدایی آذر ماه 1400 به بالاترین سطح خود در تمام یک سال گذشته رسیده و رکورد بی سابقه ای را در این بازه به ثبت رسانده است. این امر موجب شد تا هزینه وام برای متاهلین از مرز 40 میلیون تومان عبور کند.

access_time ۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۱ آذر
remove_red_eye 1236 بازدید
 رکورد بی سابقه هزینه وام مسکن در ابتدای آذر +نمودار

به گزارش اقتصادنیوز ، در ابتدای آذر ماه هزینه وام مسکن به رکورد بی سابقه خود در تمام یکسال گذشته دست پیدا کرد. این هزینه که از طریق کشف قیمت در بازار اوراق تسهیلات بانک مسکن کشف می شود تحت تاثیر دادوستد در این بازار روندی صعودی را ثبت کرده و قیمت هر کدام از اوراق وارد کانال 80 هزار تومان شد.

به طور کلی هزینه وام مسکن از طریق دادو ستد در اوراق تسهیلات بانک مسکن کشف می شود. متقاضیان در این بازار با  خرید اوراق تسه تا سقف 280 ورق برای مجردین و 480 برگه برای متاهلین می توانند اوراق تهیه کرده و در ازای آن وام مسکن اخذ کنند. اعتبار هر ورق برای اخذ وام معادل با 500 هزار تومان است.

 
 

 

رکوردزنی هزینه وام مسکن در بازار مسکن

در روز 9 آذر ماه هزینه اوراق تسهیلات بانک مسکن به ازای هر ورق معادل با 83 هزار و 220 تومان کشف شده که نسبت به روز قبل خود تقریبا هزار تومان کاهش پیدا کرده است.

روند هزینه اوراق تسه در روزهای سپری شده از هفته دوم آذر ماه نشان می دهد هزینه سقف خرید این اوراق برای مجردین و متاهلین به بالاترین سطح خود در یک سال گذشته رسیده است.

 
 

این هزینه برای مجردین معادل با 23 میلیون و 600 هزار تومان وبرای متاهلین برابر با 40 میلیون و 450 هزار تومان به دست امد. مجردها با پرداخت این هزینه و خرید اوراق توانایی اخذ 280 میلیون تومان وام جهت خرید خانه داشته و متاهلین 480 میلیون تومان.

مزیت این مسیر آن است که متقاضیان وقت کمتری را منتظر می مانند تا وام دریافت کنند اما با این حال هزینه ای را اضافه تر از مبلغی که باید در طول دوزاده سال عودت دهند، پرداخت می کنند.

این اقدام موجب تغییر نرخ سود و هزینه نهایی وام مسکن در پایان 12 سال خواهد شد.

رکوردزنی نرخ سود وام مسکن در ابتدای آذر

در روزهای اخیر با افزایش کانال قیمت اوراق هزینه ابتدایی که متقاضیان برای دریافت وام می پردازند به بالاترین سطح خود رسیده و این اتفاق موجب می شود تا نرخ سود نیز متعاقبا رشدی هماهنگ با هزینه اوراق پیدا کند.

نرخ سود وام مسکن در روزهای 8 و نه آذر ماه به 22.5 درصد رسیده که از رقم اعلامی نرخ سود رسمی در این اوراق (17.5 درصد ) 5 واحد درصد بالاتر است.

بررسی این متغیر با روزهای گذشته نشان می دهد این سطح  بالاترین میزان نرخ سود در یک سال گذشته بوده است.

رکوردزنی هزینه نهایی وام مسکن در آذر

بخش محاسباتی دیگری که در هزینه اوراق از اهمیت بالایی برخوردار است هزینه نهایی وام مسکن می باشد. در همین زمینه هزینه ای که متقاضیان بابت خرید سقف وام باید تا پایان 12 سال به بانک مسکن باز پرداخت کنند در روز 9 اذر معادل با 183 میلیون و 410 هزار تومان برای مجردین و 339 میلیون و 870 هزار تومان برای برای متاهلین بوده است.

 رکورد بی سابقه هزینه وام مسکن در ابتدای آذر +نمودار